محجبه‌ها زن‌ترند!

يکم. بارها پيش آمده به دوروبري‌هايي که حجاب نصفه‌نيمه داشته‌اند گفته‌ام: «تو که مانتو مي‌پوشي، آستين‌ بلندشو بپوش خب، نصف دستت که معلومه» يا «تو که زياد اهل آرايش نيستي، اين يه‌دونه رژم نزن خب» يا «موهات اومده بيرون» يا «جوراب بپوش، پاهات جلب توجه مي‌کنه»

و البته جواب شنيده‌ام: «اي باباااا، تو مثل اينکه خيابونارو نديدي، اين‌همه خوشگل ريخته تو خيابون، کي به اين يه‌وجب دست من نگاه مي‌کنه» يا «الان ديگه همه دافن، رژ من توجه کسي رو جلب نمي‌کنه» يا «اون مال قديما بود، الان ديگه همه پاهاشون معلومه» يا «موي همه معلومه، اين يه‌تار موي من چيزي نيس»

در مقابل، باحجاب‌ها. باحجاب يعني کسي که حجاب را کامل، با تمام حدود اسلامي‌ش يا درصورت تمايل بيشتر از آن (مثلاً پوشاندن گردي صورت)، با علاقه و ميل خودش، رعايت مي‌کند. فکر مي‌کنيد آسان است توي گرما و ترافيک و شلوغي، با بندوبساط کيف، لپ‌تاپ و يا احياناً بچه، پنچ‌متر پارچه را دور خود پيچيدن؟ ساق زدن، براي اينکه مبادا نيم سانت بيشتر ديده شود؟ روسري را محکم دور صورت گيره زدن که زير چانه ديده نشود و موبيرون نيايد؟ جوراب کلفت پوشيدن تو هل‌هل گرما؟ چه ذهنيتي باعث مي‌شود اينها مثل گروه اول «يه تار مو، يه‌دونه رژ، يه‌وجب دست و يه‌ذره پا»ي خود را گم ندانند بين اين همه دست و سر و پا و لبي که ريخته کف خيابان‌ها؟!

باحجاب‌ها اعتماد به‌نفس بيشتري دارند. رضايت بيشتري دارند از بدن خود. به اصطلاح روانشناس‌هاbody image شان مثبت است. تصور مي‌کنند نگي‌شان در همان «يه‌تار مو و يه ذره دست» هم پيدا و تاثيرگذار است. براي اين ن ساق‌پا و لب‌شان ارزش ج.ن.سي دارد، به همين‌خاطر است که نسبت به پوشاندنش اهتمام دارند. اين ن خود را زني همچون ديگر ن مکشوفه در خيابان نمي‌دانند. بدن خود را حاوي مقادير زيادي از ارزش‌هاي زيبايي‌شناسانه مي‌دانند و نسبت به حفظ اين زيبايي‌ارزشمند حساس‌اند. به خاطر همين است که ن محجبه در زندگي شويي خود هم موفق‌ترند. اعتمادبنفس عنصر مهمي است در شويي و ن محجبه اعتمادبنفس‌شان بالاتر است.

ن مکشوفه اعتمادبنفس‌شان کمتر است. تصور مي کنند در روابط خود در اجتماع، چيزي کم دارند و بايد اين کمبود را با توسل به نگي‌شان جبران کنند. بايد توي دستشويي‌هاي عمومي تقلاي برخي ن را براي تجديد آرايش ببينيد تا اين حرف براي‌تان ملموس شود. آنچه باعث مي‌شود هيلاري کلينتون وسط صحبت‌هاي ديپلماتيک ياد رژلبش بيفتد کمبود همان اعتمادبنفس است.

تجديد آرايش هيلاري کلينتون در حضور عبدالله گل

دوم. يکي از دلائل ديگري که نسوان مکشوفه اعتمادبنفس کمتري راجع به بدن خود دارند اينست که خود را در معرض قضاوت مردان زيادي قرار مي دهند و خب، بديهي است که مردان مختلف، سليقه‌هاي مختلف هم دارند. دختري را مي‌شناختم، سفيد و بور. خوشگل بود، از اين تيپ‌هايي که بهشان مي‌گويند خارجي! يک‌بار دوست‌پسر نامردش بهش گفته بود: «زن باس سبزه و نمکي باشه، نه اينطوري شيربرنج!» اين دختر هم کلي دمغ شده بود و طفلک آمده بود مي‌پرسيد: من بي‌رنگ و رو‌ هستم؟!

گفتم: «نه عزيزم، تو بي‌رنگ و رو نيستي، خيلي هم خوشگل و اروپايي(!) هستي. منتها ايرادت اينه که خودت رو الکي‌الکي عرضه کردي به هربي‌سروپايي که بتونه درباره‌ت نظر بده. زن باس خودشو فقط به مرد زندگي‌ش نشون بده! کسي که خودش، با ميل ورغبت اومده طرف آدم، مرد باس منت زنو بکشه، تا قدرشو بدونه!»

منبع: گروه سايبري ترويج حجاب و عفاف

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

絕世黃瓜 وبلاگ شخصی مهدی تقوی نوقابی کسب درآمد با لپ تاپ ظروف یکبار مصرف رستورانی الکترو اکسنت Electro Accsent دانلود آهنگ جديد ايراني خودنویسی ها